تفاوت کابل های فیبر نوری سینگل مد OS1 و OS2

حقیقت درباره کابل های فیبر نوری سینگل مد با تارهای OS1 و OS2 در انتخاب کابل های فیبرنوری، بین رده های OS1 و OS2 همواره نگرانی های زیادی وجود دارد، اینکه کدام نوع بهتر، پیشرفته تر و مناسب تر است، این نگرانی ها در تمامی سطوح صنعت، از جمله تامین کنندگان، توزیع کنندگان، مشتریان و مشاوران وجود دارد و تاثیرگذار است.
در سال 2008 میلادی سازمان بین المللی استاندارد جهانی ISO/IEC و همتای آمریکایی آن ANSI، مشخصاً در استاندارد TIA-568-c.3نکات قابل تاملی را درباره تفاوت های OS1 و OS2 مشخص نمود.
مقالات دیگری نیز مانند: مقدمه ای در OM4، درک بیشتر OM1، OM2، OM3، OS1، OS2 درسایت FOA منتشر گردید و همینطور در سایت FIA نیز مقاله ای با عنوان (مروری در فیبرنوری تک حالته) منتشر شد که در آن استناد شد به استاندارد B1 در IEC و EN 60793-2-50 که در آنها گسترش شبکه های LAN و WAN را با کابل های تک حالته توضیح میداد.
در سال 2002 در استاندارد ISO/IEC11801 و EN50173-1 عنوانی به نام دسته کابل های فیبر نوری سینگل مد OS1 در فیبرنوری قرار داشت و پایه آنچه امروز با نام کابل های فیبر نوری سینگل مد میشناسیم نهاده شد. در این استانداردها برای کابل هایی با مسیر حدوداً بیشتر از 2000 متر در طول موج های 1300نانومتر و 1550نانومتر دامنه میرایی با حداکثر افت 1.0 dB/KM تعریف گردید. با گذشت زمان و پیشرفت فناوری در پروژه ها و احساس نیاز به شبکه های پرسرعت مانند سرعت های 10گیگابایت و بیشتر، در سال 2006 استاندارد ISO/IEC 24702 منتشر گردید، که طبق پروتکل های جدید اعلام شده دیگر کابل-های سینگل مد نوع OS1 با افت 1.0 dB/KM نیاز پروژه های پر سرعت با فناوری های پیشرفته تر انتقال مانند استفاده از مالتی پلکسر ها (WDM,DWDM,CWDM) را برآورده نمیکرد.
این نیاز باعث شد تا رده جدیدی از کابل های فیبرنوری با معیارهای تازه ای طراحی و تولید گردد. مشخصه جدید فیبرنوری با نام OS2 شناخته شد و پیشرفته ترین و به روز ترین استاندارد ها را همراه داشت ، این تارها در فواصل بسیار بلندتر و در طول موج های 1550 و 1310 با افت 0.4 dB/KM طراحی و تولید گردیدند. این اتفاق یک جهش فنی بزرگ در تولید کابل های فیبر نوری سینگل مد به شمار میرود و که از طریق تغییر در آلیاژ و روش تولید تارهای فیبرنوری به دست آمد.
در سال 2006 فیبرنوری دیگری ساخته شد با نام LWPF یا (Low Water Peak Fiber). این تارها در محدوده طول موج 1383 نانومتر افت بسیار کمی داشتند و برای پروژه هایی با ساختار طیف رنگی طول موج یا WDM مناسب شناخته شدند. در همان سال در استاندارد ISO/IEC 24702 موافقت گردید تا این تارها نیز در رده تارهای OS2 قرار گیرند. با این وجود هنوز بخشی از خصوصیات این تار ها با تارهای نوع OS1 همخوانی داشت، و از آنجا که رده کابل های OS2 تمامی خصوصیاتتارهای LWPF را در برداشت در سال 2008 تولید تارهای LWPF متوقف شد. در سال 2007 در اروپا بررسی گسترده تری توسط سازمان استانداردهای اروپا EN صورت گرفت و با تغییراتی در استاندارد ها از جمله استاندارد EN50173 همراه بود ، و با تجدید نظرهایی مجدد، نسخه EN50173-1 منتشر گردید. در پروژه های outdoor به دلیل احتمال اتصال این 2 نوع تار به یکدیگر و از سویی عدم عملکرد کابل های با تارهای سینگل مد OS1، در طول موج 1383 نانومتر، این کار غیر منطقی اعلام شد. بر همین اساس، استفاده از کابل های سینگل مد با تارهای نوری OS1 و OS2 را در پروژه های همسان غیر استاندارد اعلام نمودند و اتصال این دو نوع کابل را به یکدیگر غیر منطقی شناختند.

در جدول زیر مشخصات اعلام شده توسط ISO/IEC و EN برای کابل فیبر نوری سینگل مود آمده است:

Cabled optical fibre Category Optical fibre of EN/IEC 60793-2-50 Maximum attenuation (dB/km)
1310 nm 1383 nm 1550 nm
OS1 (EN 50173-1:Ed.2:2010) B1.3, B6_a 1.0 1.0 1.0
OS2 (EN 50173-1:Ed.2:2010) B1.3, B6_a 0.4 0.4 0.4
OS1 (ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2010) B1.1, B1.3, B6_a 1.0    
OS2 (ISO/IEC 11801 Ed.2.2:2010) B1.1, B1.3, B6_a 0.4 0.4 0.4
OS2 (ISO/IEC 24702: 2006 ) B1.3 0.4 0.4 0.4
تفاوت کابل های فیبر نوری سینگل مد OS1 و OS2


این تفاوت های ظریف برای بسیاری از کارفرمایان و پیمانکاران قابل لمس نمی باشد و نصب مشکلات فراوانی حتی در اولین مراحل کاربری ایجاد می نماید.
خلاصه نتیجه مقایسه این 2 رده که توسط FIA منتشر شد به شرح زیر میباشد:
  •   بر اساس استاندارد های جهانی تارهای نوری سینگل مد با مشخصه OS1 مناسب برای مسیرهای کوتاهتر بوده و در تولید کابل های tight buffer مورد استفاده قرار می گیرند.
  •   تارهای نوری سینگل مد با مشخصه OS2 مناسب برای مسیرهای بلندتر و کابل هایی با ساختار loose tube ویا blown fiber میباشند که هنگام نصب استرس کمتری به کابل وارد میشود.
  •   ابتدا از مشخصه و معیارهای مورد نیاز در زیر ساخت و بستر شبکه فیبر نوری خود اطمینان و آکاهی کامل حاصل فرمایید و سپس نوع تار نوری مورد نیاز کابل فیبر نوری خود را انتخاب نمایید.
  •   در مورد تامین کنندگانی که ادعا میکنند کابل OS1 با عملکرد هم سطح OS2 به شما ارئه مینمایند محتاط باشید.
  •   مطمئن شوید که سفارش شما، چه از نوع OS1 و چه OS2 طبق استاندارد B1.3 ساخته شود و نیز مشخصات ITU G652c و یا G652d را دارا باشد.

مطالب فوق از سایت های معتبری گردآوری و ترجمه شده و در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است. به امید پیشرفت روزافزون این مرز و بوم در تمامی زمینه های مهندسی.
مرتضی سلطانی
منبع اصلی: http://www.fia-online.co.uk/pdf/Whites/wp1009.pdf